What If One Dollar Was Worth One Use?

Alyssa Davies   |  Mixed Up Money

Any time you buy a product, the value should always even out to $1.00 per usage. After all, why would we spend $150 on a pair of jeans if we weren’t planning on wearing them at least 150 times?